Blog roku 2005

Archiwum miesięczne

Bliźnica, Świdowiec, Karpaty Wschodnie, Ukraina

Komentarze: 

  • lbsr23@onet.pl

    Przepiękne zdjęcia,oglądałam z zachwytem.Może kiedyś i mnie uda się zrobić dobre ujęcie ciekawego krajobrazu.Pozdrawiam.



  • ~Megan276

    Te zdjęcia przypominają, że nie zawsze jest bajkowo i „pocztówkowo”, bywa groźnie, surowo, niegościnnie, ale wciąż, niezmiennie pięknie :)



  • ~ameli

    Około 20 września 2010 r. w tamtym rejonie była fatalna pogoda – mgła, mżawka, wiało niemiłosierne (nawet z plecakiem srogo zarzucało na boki). Dopiero na szczycie Bliźnicy można było rozpoznać ową metalową konstrukcję jaka ją „zdobi”. Dzisiaj widzę, ile pięknych widoków mi wtedy umknęło, … ale wiatr zawiewał w dobrą stronę :) Nie wiedziałam, że mgła skrywała tak strome zachodnie zbocza głównego grzbietu. Trzeba będzie jeszcze raz tam pojechać :)

 

  

 

  

Komentarze: 

  • ~Julia

    Chwile nie bylam , a tu przywitala mnie wiosna! Piekne!



  • ~maro2402

    I zbudziło się życie….cudowne



  • ~Awidyne

    Świetne zdjęcia. Może by Pan przesłał te 4 zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości na poniższy adres: pawel.wajda1@o2.pl



  • ~stynka

    Niebiańsko i cudnie!



  • ~Mirek

    Ile bym dał by zamieszkać na Wołtuszowej,Tarnawce,Króliku Wołoskim,Surowicy czy Zawoi…..ale to tylko marzenia…he he he



  • ~piomazi

    mówią …..że ktoś tu mieszkał ……..



  • ~piomazi

    Piękne……………. a zarazem smutne, jak kwitną to najbardziej przemawiają o dawnych tragediach, które skończyły się na przymusowych wysiedleniach.

 

 

 

 
w Bieszczadach

Komentarze: 

  • ~Carrmelita

    To zabolało, jak wtedy, gdy zobaczyłam spaloną cerkiew w Komańczy … Natura na szczęście ma cudowna moc regeneracji, tylko potrzeba jej czasu …a my jesteśmy zbyt niecierpliwi i lekkomyślni. Ta rana będzie jeszcze długo straszyć na Krzemieniu …A co jeśli zginął bezpowrotnie jakiś gatunek fauny lub flory, który występował tylko tu na Świecie ?



  • ~Carrmelita

    Dlaczego ??? Co się stało Waldku ? Skąd te zniszczenia ? Od pioruna ? Niemożliwe przecież by ktoś w Parku Narodowym rozpalił ognisko …



  • ~piomazi

    O ja cie , co się porobiło ??



  • ~magda

    Byłam na Krzemieniu trzy dni temu. Wierzyć się nie chce ile zniszczeń może wyrządzić ludzka głupota i lekkomyślność…



  • ~mariona

    Boli. Jak to się stało?

 

Wspominam jeden z najpiękniejszych wschodów słońca jakie udało mi się widzieć. Kilkadziesiąt minut duchowej uczty. Nie mogąc zdecydować się, które ze zdjęć zamieścić, linkuję całą galerię.

Wracaj do zdrowia Jolu!

Komentarze: 

  • brot2@vp.pl

    Coś pięknego… miło ogląda się tak wspaniałe fotki…pozdrawiam http://www.gasmo.blog.onet.pl



  • ~katrusa

    Cała galeria NIESAMOWITA!



  • ~Julia

    Ja przychodzac tutaj -zachwycam sie niezmiernie. Piekne.



  • ~Jolka

    Napatrzeć się nie mogę :) . „Morza mgieł” to moje ukochane widoki… Jeszcze raz: bardzo, bardzo dziękuję :)



  • ~maro2402

    Cudowny Rymanowie Zdroju (byłem nie raz),cudowny wschód słońca….ech zobaczyć to raz jeszcze…bezcenne.



  • ~Jolka

    Wielkie dzięki, piękne do bólu :) . Obiecuję wrócić do zdrowia, choćby po to, by skopać Ci tyłek ( sorry,ale chorym wszystko wolno :) – za trzymanie takich pięknych zdjęć w szufladzie. Bardzo, bardzo dziekuję…



  • ~AgaM.

    Chorałem dzwonków dzień rozkwita,jeszcze od rosy rzęsy mokre,we mgle turkocze pierwsza bryka,słońce wyrusza na włóczęgę……Pięknie



  • ~czado

    W Rymanowie Zdroju, na granicy z Posadą Górną, w Beskidzie Niskim



  • ~W.

    Niesamowite widoki! Kocham wschody słońca! A gdzież można zobaczyć taki wspaniały wschód? :)

Bieszczady z Rymanowa. Na ostatnim planie od prawej; Smerek, Osadzki Wierch, Roch,..

Komentarze: 

 

 

 

Muszę wytłumaczyć się z tych zdjęć… 

W Beskidzie Niskim najcenniejszą cechą krajobrazu jest (była) jego czystość, pierwotność. Farmy wiatrowe zawsze kojarzyły mi się z najbardziej uprzemysłowinąą częścią Europy. Tam obok, czy zamiast, dymiących kominów, były na swoim miejscu.

I nagle u nas, pośród pięknych gór i pagórków, niemal z każdego miejsca, widać śmigła wiatraków. Ich położenie na wzniesieniach i duża wysokość powoduje, że są widoczne w promieniu 50 km. 

Czy decydenci dobrze rozważyli wszystkie za i przeciw? Jak często bywają na Kopcu, Łysej Górce, Dziale, Przymiarkach, Kamionce, Tokarni? Porusza ich ten widok? Zauważają dramatyczne zmiany? To co mamy najcenniejsze – krajobraz – traci z dnia na dzień swoje walory. Czy na pewno nam się to opłaci?

Mam nadzieję, że kiedyś dzięki rozwojowi nowych technologii, krajobraz zostanie oczyszczony, tak jak dziś oczyszcza się rzeki. 

Komentarze: 

  • ~Adam

    Jak dla mnie, wiatraki nie szpecą krajobrazu i kiedyś znikną. Najgorzej jest z liniami wysokiego napięcia, te dopiero szpecą i szybko nie znikną :( Dla wyjaśnienia, jestem wielbicielem Polskiej Przyrody, ale purystą nie jestem.Pozdrawiam, Adam



  • ~pegam

    Jeszcze to bardziej wszystko ponure, jesli uswiadomimy sobie, ze te wszystkie wiatraki to powstają za nasze pieniądze. Wlaśnie tak! Koszta produkcji eneregii z tego zrodla sa tak duze, ze nikomu by to sie nie oplacalo w ogole! Energia z wiatrakow jest bardzo mocno dotowana – placa oczywiscie wszyscy uzytkownicy prądu w swoich rachunkach (farmy wiatrowe sprzedaja prad drozej niz on kosztuje w sieci!!!). Bo Unia sobie tak wymysliła, a Polska bezmyslnie skopiowała, ze to dobra zielona energia i trzeba wspierac …. Glupota ludzka nie zna granic.



  • ~Marcus99

    no tak. Na pewno wpływ na krajobraz ma to duży no ale cóż. Warto dodać, że unijne normy wymagają od Polski do 2020 roku 20% energii ze źródeł odnawialnych, więc musimy się dostosować. Pozostaje jak na razie cieszyć się, że pozwolenie na budowę wiatraków wymaga wiele uwarunkowań środowiskowych, dlatego między innymi nie są stawiane w parkach narodowych, krajobrazowych czy innych pięknych miejscach.



  • ~W.

    Widok rozdzierający serce :(



  • ~też stąd

    Z tego co wiem inwestor jest z zagraniczny, I z pewnością nie jest filantropem. Prąd z wiatraków nie rozwiązuje problemów z bilansem energetycznym. Czasy kiedy, te olbrzymy budziły zachwyt dawno mamy za sobą. Niszczenie krajobrazu w regionie, który stawia na turystykę budzi zdumienie i niepokój. Czy potencjalnym wczasowiczom i kuracjuszom się to spodoba? Może będą woleli pojechać gdzie indziej?



  • ~Marcus99

    Chciałem dodać jeszcze, że planowane są jeszcze 2 farmy wiatrowe w naszym regionie. W gminie Rymanów: 26 MW, czyli 13 wiatraków i w okolicach Odrzechowej (dalekie plany) 48 MW czyli 24 wiatraki.



  • ~Marcus99

    Chciałem coś zasugerować.. Czy wiatraki bardziej niszczą krajobraz niż elektrownie opalane węglem…? Przecież poprzez spalanie węgla wytwarzają się takie ilości dwutlenku węgla, które na pewno mają wpływ na krajobraz, efekt cieplarniany, czystość powietrza i nie tylko. Wydaje mi się, że wytwarzanie energii elektrycznej właśnie poprzez spalanie węgla ma bardziej negatywny skutek na przyrodę i krajobraz niż wiatraki. Po za tym elektrownie wiatrowe są wiele bardziej bezpieczniejsze od elektrowni atomowych i potencjał siły wiatru w naszym regionie musi być wykorzystywany. Chyba że nie potrzebujemy prądu albo mamy kupować go z zagranicy i płacić zdecydowanie więcej?



  • ~Artur Piłat

    Wygląda to koszmarnie. Pozwalamy drastycznie niszczyć niepowtarzalne walory tych miejsc. Dawno nie byłem w tej okolicy, ale te zdjęcia wręcz odzrucają wyjątkowo niedobranym zestawieniem. Krótkowzroczność i brak wyobraźni zbierają straszne żniwo…



  • ~D.J.

    Pierwsze wrażenie: fotomontaż i kiepski żart.. Umieszczenie wiatraków w miejscach , które są bogactwem narodowym to szczyt głupoty. Kto zachwyci się teraz tym wdokiem, kto tu będzie chciał zamieszkać? Nie neguję, że elektrownie wiatrowe mają swoje plusy, szczególnie w okolicznościach ostatnich wydarzeń związanych elektrowniami atomowymi, ale coraz więcej dostrzegam minusów.. , a może by tak wiatraki na biegun północny, zlałyby się z tłem? To tak pół żatrem, pół serio. Temat uważam za jak najbardziej poważny. Pozdrawiam,



  • ~idę do miasta

    Niestety, niemal każde nasze działanie wiąże się z niszczeniem. Nie tylko farmy wiatrowe, które widać niemal z każdego miejsca w BN, ale choćby motocykliści i offroadowcy, czyli offrajdowcy rozjeżdżający na przykład Polany Surowiczne czy też pogóry Dołów Jasielsko Sanockich. Wielkie połacie totalnego śmietniska wokół małych i większych miejscowości. Buta i głupota oraz brak szacunku dla Ziemi. Niestety Konieczne póki nie spokorniejemy, gdy niszczona przez nas Ziemia nam nie odda dostatecznie boleśnie.



  • kawowajulia@poczta.onet.pl

    Hm… Czy to pomoze ludziom? Sama nie wiem. Ale masz racje- nie pomoze i nie wzbogaci krajobrazu.

 

Komentarze: 

 

 

 

 

  

Komentarze: