Oni zaraz przyjdą tu…
Z Husqvarnami i Stihlami, wobec których te ponad stuletnie twarde buki nie mają żadnych szans. Może wynika to racjonalniej gospodarki lasem, ale gdy pada takie drzewo coś ginie razem z nim. Ile burz wytrzymało? Czego było świadkiem? Kto obok przechodził, usiadł? Czy ja będę ostatni?
P.S. Po tym jak ZuzQa poczuła się urażona.
Nie kwestionuję potrzeby wycinania drzew. Widziałem jak się to robi na Ukrainie i Slowacji… u nas jest naprawdę dobrze. Mam przyjaciół wśród leśników. Ale dla mnie każde stare drzewo jest święte, szczególnie takie które jest zdrowe i mogłoby jeszcze rosnąć setki lat. Nie twierdzę, że wszystkie trzeba pozostawić, ale czy wszystkie trzeba wyciąć? Las bez starych drzew jest jak rodzina bez dziadka, babci, bez tradycji i historii.
Przepraszam, jeśli Cię uraziłem. Nie było moim zamiarem urazić kogokolwiek.
Napisałem co czuję patrząc na to co dzieje się w „moim” lesie, w którym jestem codziennie od lat, w którym pamiętam niemal wszystkie drzewa, których teraz brakuje. Fotografuję by kiedyś pokazać wnukom. Tu był piękny bukowy las. Skończył w piecu CO lub drukarce HP jako najwyższej klasy papier, na którym znalazło się nikomu niepotrzebne sprawozdanie. Gdyby chociaż ktoś wybudował z niego dom, byłoby lżej…
~paulina
2 Październik 2006 08:59
twój blok jest ochydny
kawowajulia@poczta.onet.pl
25 Wrzesień 2006 13:31
Przepiekne buki …niech zyja.
~Incognito
25 Wrzesień 2006 09:58
A ja się zgadzam z Czado, że nie powinno się wycinać zdrowych drzew. Kocham las i uważam, że nie powinno się w niego ingerować, że powinien być taki pierwotny i nieskazitelny – nie skażony ludzką ręką. Las to potęga i chylę przed nim czoła. Poza tym las to czyjś dom. Kto z nas chciałby, żeby ktoś obcy nagle wlazł mu do domu i na przykłąd wyburzył dwie ściany?Pozdrawiam
~kalia1
25 Wrzesień 2006 07:14
Masz racje Czado. Dla mnie las to swietość. Pewnie że trzeba przeprowadzać cięcia, ale czy wszędzie i za wszelka cenę. Kidyś to chociaż masowo robiło sadziło sie wiosną młode dzrewka w lesie na porębach. Teraz robi sie to coraz rzadziej. A lasy to przecież nasze płuca. Pozdrawiam Cie serdecznie. I oby Twoje słowa oeciach dla potomnych nie okazały sie prorocze. Niech nasze dzieci też mają las naturalny i pieknie zielony.
~czado
24 Wrzesień 2006 23:15
Bardzo cenię ludzi pracujących w lesie, również pilarzy. Wiem jak ciężko pracują. Niestety niewiele od nich zależy. Ilościowe plany wyrębów i zalesień układa kto inny, znacznie wyżej postawiony niż leśniczy – to polityka. Zdarzają się bardzo poważne błędy, których skutki obecnie odczuwamy i odczują kolejne pokolenia (monokultury leśne, nieodpowiednie gatunki drzew… i inne).Ilość buka pozyskiwanego we wschodniej części Beskidu Niskiego i Bieszczadach jest porażająca. Ten piękny las, o którym pisał Wyspiański i od którego nazwę wzięła Bukowica, całkowicie zmienia wygląd i charakter. Jakoś trudno mi się z tym pogodzić. W tych kilku zdaniach dałem wyraz swojemu osobistemu zaniepokojeniu i to wszystko. Pozdrawiam serdecznie wszystkich leśników, przyjaciół, znajomych i tych których nie znam.
~yolkas_k
24 Wrzesień 2006 22:19
Jestem mamą leśniczego, który gospodarzy na 1450 hektarach lasu , skończył studia na wydziale leśnym na Poznańskiej AR . Wiem , że nic co jest niepotrzebne nieuczyni na stanie lasu. Las trzeba też hodować, jak sad jak rolę. Żaden leśnik, a są to ludzie , którzy pracują w nim z zamilowania do niego, nieuczyni nic na szkodę jego. Za tak niskie pobory i cięzką pracę w terenie niepracuje ktoś kto lasu niekocha. Więc jeśli trzeba wyciąć jakieś drzewa to jest to przemyślane i napewno na tym terenie już rosną następcy , którzy dorosną jak moje wnuki przejmą leśnictwo, bo taka jest kolej pokoleń wśród leśników, co dziad posadzi to wnuk zetnie. Pozdrawiam yolka_k
msochacka@vp.pl
24 Wrzesień 2006 20:41
To bardzo piękne porównanie – stare drzewa jako nasi przodkowie. I tak samo jest żal drzew, jak wycinanej z naszej pamięci miłości do przodków. Bo czyż sami nie skracamy naszej tradycji pokoleniowej – tak z rozpędu, jak ścinamy piękne, …. letnie drzewa. Cieszę się, że chcesz zostawić pamiątkę dla wnuków, tylko tak człowiek ucieknie przed depczącą nas po piętach epoką samotności…
msochacka@vp.pl
24 Wrzesień 2006 20:40
To bardzo piękne porównanie – stare drzewa jako nasi przodkowie. I tak samo jest żal drzew, jak wycinanej z naszej pamięci miłości do przodków. Bo czyż sami nie skracamy naszej tradycji pokoleniowej – tak z rozpędu, jak ścinamy piękne, …. letnie drzewa. Cieszę się, że chcesz zostawić pamiątkę dla wnuków, tylko tak człowiek ucieknie przed depczącą nas po piętach epoką samotności…
~ grazyna.
24 Wrzesień 2006 11:27
a teras zostaniemy sami jak lasy powicinamy,, szumią wołają zielono śpiewają, czasem bajki opowiadają,,,piękny las,,,chciało by się zawsze znim spędzać czas..,,
~broszka
24 Wrzesień 2006 11:04
Zgadzam się z panem, mam podone odczucia, jeśli widzę padające zdrowe drzewo, wtedy coś dziwnie mnie w secu boli, niezależnie od racjonalnych powodów dla których jest ono usuwane. Koło mojego domu (w odległości około 1m) wyrosła cudna brzoza, płakałam jak ją usuwano, choć rozum nakazywał coś innego. Po dwóch latach na jej miejscu wyrosły trzy małe brzózki i co ja mam teraz robić?? Serdecznie pozdrawiam.
~mama
23 Wrzesień 2006 22:15
Mam las za płotem i nie chciałabym aby tam było coś innego. Rozumiem Twoje uczucia , sama jestem świadkiem wyrębów lasu ,ale na tym miejscu posadzono nowy i już urósł, ile ja mam lat !!! Wspaniały las bukowy. mam nadzieję ,że Twoje wnuki zobaczą podobny jeśli nie ten sam.
~ZuzQa
23 Wrzesień 2006 20:18
W tej chwili… trochę mnie uraziłeś. Mam do czynienia z lasem na codzień i z gospodarką leśną związana jestem bardzo blisko. Z tego opisu wynika, że bezmyślni drwale wkraczają do lasu po to, aby w szalonym transie wycinać wszystkie drzewa dookoła. Tak nie jest, naprawdę. A to, że ten las wygląda tak, jak wygląda, zawdzięczamy w dużej mierze leśnikom, którzy o niego dbają, również poprzez wycinanie niepotrzebnych drzew… W dzisiejszych czasach las nie dałby sobie bez nich rady! P.S. Fotka jak zwykle prześliczna )